Anahita Rezaei

autor biogram dyplom

Przysłowie mówi: „Punkt widzenia zmienia się w zależności od punktu siedzenia”. Mam dwie ojczyzny, więc traktuję ten film, nawiązując do przysłowia, jako wizualny zapis mojego punktu widzenia poprzez wiedzę i doświadczenie innych ludzi – starałam się skonfrontować osoby znające Iran, z tymi, które tylko o nim słyszały.

Nie ma tu jednego bohatera, bohaterami są wszyscy wyrażający swoje opinie i dzielący się wiedzą o Iranie. Sceny dokumentalne, które zrealizowaliśmy, są przeplatane komediowym komentarzem. Ponieważ każdy odbiera Iran na swój sposób, film ma charakter kolażu, złożonego z materiałów pochodzących z różnych źródeł – osobistych archiwów, materiałów internetowych oraz wywiadów. W filmie nie ma jednej prawdy o Iranie, gdyż, moim zdaniem, taka prawda nie istnieje.

 

Zdjęcia: Mariusz Grabarski

Dźwięk: Joanna Kamińska

Wywiady: Adela Kuźnierska

 

Wywiadów udzielili:

Bartosz Andrejuk

Izabela Chamczyk

Bartosz Gil

Anna Husarska

Artur Orzech

(ur.1990)

Studia na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie (2010–2015) i École Supérieured’Arts et Médias de Caen/Cherbourg (Erasmus,2014). Stypendia: Ministra Szkolnictwa Wyższego (2012/13), Rektora ASP (2012/13, 2013/14), Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS. Zajmuje się fotografią i realizacją obrazu. Rzecznik prasowy Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Staż w Fundacji Młodego Kina Euroshorts i TVP Kultura. III miejsce w konkursie na spot promocyjny festiwalu Euroshorts 2015. Kwalifikacja filmu O Matko, gdzie to jest?! do Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach.